Во Вухан ќе се гради уште една болница за заразените од коронавирусот

125

Кинескиот град Вухан, кој се наоѓа во изолација поради избивањето на корона вирусот, ќе изгради втора наменска болница за лечење на пациенти од оваа зараза, објави весникот „Чајна дејли“.

Изградбата на болницата со 1.300 кревети би требало, според плановите, да биде завршена за половина месец, јави „Ројтерс“.

Веќе е почната изградбата на првата наменска болница, која се очекува да биде завршена до понеделник.