Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

66

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се обидуваат да извлечат од урнатините 45 лица.

Медиумите објавија снимки од една 35-годишна жена и нејзините млади ќерки како се извлечени од под урнатините, од страна на спасувачките тимови.

Спасувачите, кои работеа цела ноќ на минусни температури, се обидуваат да најдат преживеани на три локации во покраината, пренесува „Ројтерс“.

Повредени се над 1.600 лица.