Бројот на жртви од опасниот коронавирус во Кина се искачи на 722 лица, а бројката на заразени надмина над 32.000 лица, соопштија кинеските здравствени служби.

Во последното деноноќие кинеските власти регистрирале 81 нов смртен случај, по што експертите заразата ја третираат како поопасна од претходниот тип на коронавирусот – „САРС“.