Британец со сомалиско потекло се заби во парламентот во Лондон

44

Британската полиција го идентификува напаѓачот, кој со автомобил намерно удри во група луѓе пред зградата на британскиот парламент во Лондон. Станува збор за 29-годишниот Салих Хатер, британски државјанин со потекло од Сомалија.
Полицијата го приведе Хатер откако со автомобил прегази 15 велосипедисти и пешаци пред парламентот во Вестминстер, по што со возилото удри во заштитната ограда околу парламентарната зграда.

– Случајот сѐ уште се третира како тероризам, иако мотивите засега не се познати – изјави неименуван извор од британските безбедносни служби.
На профилот на Фејсбук на Хатер е посочено дека живее во Бирмингем, дека е шеф на продавница и оти студирал на Суданскиот научнотехнолошки универзитет. Завчерашниот инцидент беше четврти напад со автомобил во Британија во изминативе 18 месеци.