Поранешниот шеф на британската дипломатија и заговорник за брегзит, Борис Џонсон, денеска објави дека ќе се кандидира за лидер на Конзервативната партија, откако премиерката Тереза Меј ќе ја напушти функцијата, јавува Би-би-си.

Меј претходно веќе објави дека ќе ја напушти челната позиција во Конзервативната партија, пред почетокот на наредната фаза од преговорите за брегзит, но и натаму не го прецизира точниот датум на нејзиното заминување, потсетува агенцијата „Ројтерс“.