Рачно изработена бомба утрово експлодира во турскиот округ Шарнак. Во инцидентот има повредени лица, јави турската телевизија НТВ.

Бомбата експлодира во реонот на градот Чалашкан.

Во југоисточниот дел на Турција активни се борците на Курдска работничка партија (ПКК).