Бомбашките напади врз катедрала ги потресоа Филипините

119

Бомбаш-самоубиец извршил напад за време на неделната служба во катедрала во јужниот дел на Филипини, по кој уште се утврдува бројот на жртвите.

Најмалку 19 лица загинале, а околу 48 се повредени, според првичните информации.

Биле активирани две експлозивни направи, една во близина на катедралата Јоло, а другата на влезот од објектот.

Се спроведува истрага за случајот.