Државниот секретар на САД Ентони Блинкен изјави дека САД ќе одговорат на „несовесните или агресивни активности на Русија“.

Блинкен за „Би-Би-Си“ по состанокот на Г7 изјави дека Вашингтон се фокусира на активности како што се лекување на опозицискиот лидер Алексеј Навални, хакерски напади и мешање во изборите во САД.

Тој, сепак, додаде дека САД претпочитаат стабилни и предвидливи односи со Русија.

Претседателот на САД, Џо Бајден, во февруари рече дека на рускиот колега Владимир Путин јасно му ставил до знаење дека „завршија деновите кога САД ги преминаа руските агресивни активности“, потсетува „Би-Би-Си“.