Американскиот претседател Џо Бајден синоќа вети хуманитарна помош и реконструкција на уништените објекти во Газа. Тој го поздрави договорот за прекин на огнот меѓу Израел и палестинскиот Хамас по 11-дневни борби, но истакна дека Хамас нема да биде вклучен во приказната.

Бајден, кој се појави на прес-конференција во Белата куќа непосредно по објавувањето на прекинот на огнот, исто така вети дека ќе го зајакне израелскиот систем за воздушна одбрана „Ајрон доум“, ​​и покрај поплаките на демократите за потенцијална продажба на оружје од 735 милиони американски долари на Израел.

Бајден рече дека САД ќе соработуваат со Обединетите нации и другите големи меѓународни играчи за да обезбедат брза хуманитарна помош и да обезбедат хуманитарна помош за луѓето во Газа, како и за обнова на уништените објекти.

Претседателот на САД инсистираше на тоа дека реконструкцијата ќе се изврши во партнерство со палестинските власти, а не со Хамас, кој САД го сметаат за терористичка организација.

Палестинските власти, предводени од умерениот претседател Махмуд Абас, се на власт на окупираниот Западен брег, додека Хамас го има главниот збор во Појасот Газа, додава „Ројтерс“.