Кандидатот за претседател на Демократите, Џо Бајден, ќе ја продолжи својата кампања во Мичиген, откако тестирањето потврди дека е негативен на коронавирус. Тој беше тестиран веднаш откако беше потврдено дека претседателот Доналд Трамп е заразен, но има лесни симптоми.

Бајден, кој се судри со Трамп во жестоката телевизиска дебата во вторникот вечерта, и неговата сопруга Џил се негативни на тестот за коронавирус, рече нивниот лекар.

По објавувањето на резултатите, Бајден се упати кон Мичиген каде ќе ја продолжи кампањата.

Бајден претходно му посака на Трамп брзо закрепнување.