Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека неговата администрација работи со Палестинците и Израелците за смирување на ситуацијата, додавајќи дека и двете нации заслужуваат да живеат безбедно.

– Веруваме дека Палестинците и Израелците заслужуваат да живеат безбедно, да имаат еднакви услови за слобода, просперитет и демократија – рече Бајден во видеоснимката емитувана на настанот по повод муслиманскиот празник Еид ел Фитр,објави „Ројтерс“.

Бајден додаде дека Белата куќа ќе продолжи да разговара со Палестинците и Израелците и другите регионални партнери со цел да ја смири ситуацијата.