Бајден ги потпиша указите за борба со климатските промени

48

Претседателот на САД, Џо Бајден, потпиша пакет извршни наредби за борба против климатските промени, меѓу кои е паузирање на нови закупи на нафта и гас на федерално земјиште и намалување на субвенциите за фосилни горива.

Наредбите што ги потпиша ги насочуваат насоките на агендата за климатски промени и претставуваат пресврт во политиката на неговиот претходник Доналд Трамп, кој се обиде да го зголеми производството на нафта, гас и јаглен со укинување на прописите и олеснување на мерките за заштита на животната средина, наведува „Ројтерс“.

– Мислам дека чекавме премногу долго за да се справиме со климатската криза – рече Бајден на церемонијата во Белата куќа, истакнувајќи дека заканите кои се појавуваат од засилените бури, пожари и суши со кои се соочуваат САД се поврзани со климатските промени.

Тој рече дека со градење модерна и еластична климатска инфраструктура и иднина на чиста енергија ќе се отворат милиони добро платени работни места за САД.

Плановите на Бајден беа поздравени од меѓународните партнери и активистите за клима, но најголемите нафтени компании предупредуваат дека овие потези ќе ги чинат САД милиони работни места и приходи од милијарди долари во време кога американската економија е веќе погодена од пандемијата на коронавирус.