Баба и две правнучиња настрадаа во шумскиот пожар во Калифорнија

180

Една баба и нејзините две правнучиња се најновите жртви во големиот шумски пожар што ја зафати северна Калифорнија.

Најтешко погоден е градот Рединг, каде загинаа вкупно пет лица, граѓани и пожарникари. Трите члена на семејството Бледсоу, по кои се трагаше од четвртокот, беа пронајдени мртви, информираа спасувачките екипи.

Пожарот во областа Кар се прошири над над 300.000 квадратни метри и уништи 500 куќи и згради.