Америка се соочува со најтешката седмица во пандемијата

112

Американскиот претседател Доналд Трамп викендов, во своето обраќање до јавноста од Белата куќа, предупреди дека следуваат најтешките недели во борбата против пандемијата на ковид-19 и дека може да се очекува зголемување на бројот на смртни случаи.

– Ќе има многу смртни случаи, за жал. Изгледа дека во Њујорк ќе биде многу тешко – рече Трамп. Тој истакна дека илјадници војници ќе бидат распоредени во државите за да помогнат во борбата со ширењето на коронавирусот. Американскиот претседател најави и дека 29 милиони дози лекови против маларија ќе бидат ставени во националните резерви наменети за пациентите со коронавирус и нагласи дека медицинската заштита и опрема ќе им се испорачува најпрво на оние на кои им е најприоритетна. Претседателот рече дека не сака оваа состојба да трае со месеци, туку посакува САД што побргу да се отворат кон светот.

Инаку, Америка засега е на првото место по бројот на заболени од ковид-19. Заразени се повеќе од 300 илјади луѓе, додека најмалку 8.000 починаа. Во најтешко погодената држава Њујорк има 114.774 заболени и 3.565 починати. Во последните 24 часа починале 630 луѓе, што е најсмртоносниот ден во Њујорк од почетокот на епидемијата. Американскиот претседател Трамп наведе дека Њујорк ќе добие 1.000 респиратори од Кина.