Америка е подготвена за инаугурација без претседателот во заминување

151

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на САД ќе биде објавена во среда точно на пладне по локално време. Ќе биде прва церемонија во новата историја, на која нема да присуствуваат претседателот во заминување и првата дама.

Бајден ќе положи заклетва како 46-ти претседател на САД, на 59-та церемонија на инаугурацијата, и за разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и поранешни претседатели ќе се појават пред мала, физички далечна публика, со заштитни маски, и во затворен град поради пандемијата, како и поради безбедносни закани.

По заклетвата, Бајден ќе го има своето прво обраќање до нацијата како претседател.

Како и на претходните инаугурации, се очекува да присуствуваат повеќето членови на Конгресот и Врховниот суд, како и поранешни претседатели со жени, како Барак и Мишел Обама, Џорџ и Лора Буш, Бил и Хилари Клинтон, а најстариот жив претседател, Џими Картер (96) и неговата сопруга нема да присуствуваат на церемонијата, но тие ги испратија своите најдобри желби.

Претседателот во заминување Доналд Трамп и првата дама Меланија нема да присуствуваат на церемонијата, бидејќи претходно тие ќе патуваат со воен авион на Флорида, што го направи Трамп првиот претседател од 1869 година, кој не присуствува на инаугурацијата на неговиот наследник.

Потпретседателот Мајк Пенс ќе присуствува на церемонијата.

На церемонијата ќе настапи и поп-ѕвездата Џенифер Лопез.

Бајден ќе даде заклетва точно во 12 часот по локално време, со раката поставена на неговата семејна Библија стара 127 години, која ќе ја држи неговата сопруга Џил и пред судијата на Врховниот суд, Џон Робертс.

Камала Харис, првата жена со афро-американско и азиско потекло како потпретседател, ќе положи заклетва на две библии што ќе ги држи судијката Соња Сотомаер, првата членка на Латинска Америка на Врховниот суд, пред која Бајден положи заклетва за заменик претседател во 2013 година.

Големото финале на инаугурацијата е ТВ шоуто „Прослава на Америка“, кое ќе се емитува на телевизија и ќе го води актерот Том Хенкс со помош на Ева Лонгорија и Кери Вашингтон, а во кој ќе учествуваат Брус Спрингстин, Џон Леџенд, Фу Фајтерс, Џон Бон Џови, Џастин Тимберлејк, Деми Ловато и многу други.

Поради немирите во Конгресот на 6 јануари беа преземени многу силни безбедносни мерки, а настанот ќе го обезбедат 25.000 припадници на Националната гарда и тајните служби.

Местото на инаугурацијата е обезбедено со високи огради, а просторот помеѓу Капитол и споменикот на Џорџ Вашингтон, во кој обично се наоѓаа оние што сакаат да ја следат инаугурацијата во живо, ќе биде затворен, како и повеќето метро-станици во центарот на Вашингтон.

Мостовите во Вирџинија се исто така затворени за сообраќај.


Трамп го поминува својот последен ден во Белата куќа

Во речиси напуштената Бела куќа, опкружен со голем број припадници на безбедносни служби, досегашниот претеседател на САД, Доналд Трамп го поминува својот последен ден.

Времето го поминува издавајќи бројни помилувања. Се очекува Трамп да помилува околу 100 луѓе, а меѓу нив ќе се најдат и лица кои целосно се непознати на јавноста, но поминале долги години во затвор.

Според сознанијата на АП од извори блиски до Белата куќа, Трамп ја снимил својата проштална порака, која ќе биде емитувана во пресрет на утрешниот собир во воената база Ендрјуз, на Флорида.

Исполнет со лутина и жалење поради поразот на претседателските избори, Трамп не се појавил во јавноста од минатиот вторник, кога отпатува во Тексас и таму им дозволи на медиумите да го фотографираат и снимаат за време на посетата на граничниот ѕид кон Мексико.

Западното крило на Белата куќа, каде се наоѓа Овалната соба, Рузвелтовата соба и други претседателски кабинети, како и врвот на администрацијата на претседателот на САД, денеска е целосно испразнето.