Пилот на мал акробатски авион загина откако леталото се урна во реката Вислу, објави полското радио „Радио Зет њуз“.

Радио страницата на „Твитер“ наведува дека спасувачите не успеале да го спасат пилотот, кој се здобил со сериозни повреди, кога авионот удрил во водата.

Порталот Полсат.њуз пренесува дека искусниот германски акробатски пилот учествувал на Седмиот воздушен пикник во Полок. Медиумите додаваат дека пилотот го управувал авионот со двосед Џек-52. Аеромитингот е прекинат по несреќата, а полицијата и обвинителството ја истражуваат причината за несреќата.