Австриската влада на Курц е жртва на русофобната кампања, тврди Лавров

88

Владата на австрискиот канцелар Себастијан Курц, која падна на 27 мај, стана жртва на русофобната кампања, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, за време на неговата посета на Словенија, пренесува ТАСС.

– Сега русофобијата е во мода, може да добиете позитивни поени од „постарите браќа“ и може да ги обвини Русите за се што е засновано на принципот „многу веројатано“ најавен од британскиот премиер Тереза Меј. Ова е во мода – вели Лавров.

Во средината на мај, германските медиуми „Шпигел” и „Зидојче цајтунг” објавија видеоснимка што го прикажува тогашниот австриски вицеканцеларк Хајнц-Кристијан Штрахе на средба со непозната жена која зборува руски јазик, наводно поврзана со руски олигарх. Во видеото, тие разговараат околу плановите за купување на популарен весник, „Кронен цајтунг“ и за медиумска поддршка за изборната кампања на австриската Слободарска партија пред парламентарните избори во 2017 година. Подоцна, „Кронен цајтунг“ објави дека снимките биле темелно испланирани и дека „Русинката“ е во суштина босанска студентка.

Видеото поттикна токсичен политички скандал во Австрија, а Штрахе беше принуден да поднесе оставка од функцијата вицеканцеларк и од лидерската позиција во партијата. Канцеларот и претседател на Австриската народна партија, Себастијан Курц, одби да соработува со Слободарската партија, а потоа беше формирана привремена влада од министри од Австриската народна партија и експерти.

Подоцна, опозициските партии во парламентот ги соборија канцеларот и неговата привремена влада со гласање недоверба, по што австрискиот претседател Александер ван де Белен го распушти кабинетот на Курц. Тој го назначи министерот за финансии на земјата и заменик-канцелар Хартвиг Логер за вршител на должноста канцелар на Австрија.