Авион се урна на Филипините

60

Филипинските власти соопштија дека брачна двојка од Нов Зеланд е меѓу деветте загинати лица во мал авион што се урна јужно од Манила.

Санитетскиот авион се урнал во туристичката област, експлодирајќи и предизвикувајќи силен пожар.

Официјалните лица истражуваат зошто авионот, во кој имало брачна двојка и седум Филипинци, се урнал во неделата во селото Пансол додека се приближувал кон својата дестинација.

Двојката била идентификувана од филипинските власти како Том и Ерма Кар, а Министерството за надворешни работи на Нов Зеланд соопшти дека дава конзуларна помош на семејството на брачната двојка.