Чешката тенисерка Плишкова триумфираше на турнирот во Токио

92

Чешката тенисерка Каролина Плишкова е победничка на ВТА турнирот во Токио, Јапонија.

Плишкова рано утрото ја победи домашната тенисерка Наоми Осака со 2-0. Двата сета четвртата носителка ги доби со по 6:4.

Осака (трета носителка) беше фаворитка на овој меч со оглед на триумфот неодамна на УС Опен, но сепак загуби по само еден час и четири минути игра.

За Плишкова ова беше 11. трофеј во нејзината кариера.