Тим го совлада Ѓоковиќ со неверојатен пресврт во решавачкиот тајбрејк

185

Доминик Тим го победи првиот светски тениски рекет Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на завршниот мастерс во Лондон, во епски меч по три часа борба. Австриецот славеше со 7-5, 6-7 и 7-6 по сетови.

Тим на тој начин ја забележа 300-та победа во кариерата. До неа можеше да стигне и порано, но во тајбрејкот во вториот сет не искористи четири меч топки. Тим, во тајбрејкот на третиот сет, негативата од 0-4 да ја претвори во победа. Инаку, тајбрејкот во решавачкиот сет имаше ист тек како оној минатата година. И тогаш Ѓоковиќ водеше со 4-1, а на крајот Тим славеше 7-5.

Дуелот мина во знакот на сервисите на двајцата тенисери, за што најдобр зборува податокот дека во целиот меч Тим имаше две шанси за брејк, а искористи една во 11-от гем од првиот сет, додека Ѓоковиќ своите три брејк шанси не успеа да ги искористи во вториот сет.

Тим во финалето ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Данил Медведев и Рафаел Надал.