Спасиќ на водечката позиција во Европскиот куп во кајак спуст

374

На олимписката кајак патека во Аугсбург, Германија минатиот викенд се одржа натпреварот во спринт на диви води во рамките на Светската серија. На тој натпревар настапија и двајца македонски кајакари, Љубомир Спасиќ, кој се пласира на 16-то и Александар Златаров кој беше 17-ти, во конкуренција на 71 натпреварувач од 12 земји.

На истата патека во Аугсбург, Спасиќ и Златаров настапија и на натпреварот од третото коло во рамките на Европскиот куп (има вкупно шест натпревари од кои се бодуваат најдобрите четири пласмани). Спасиќ се пласираше во финалето и во конкуренција на 15 кајакари беше седмопласиран. Златаров не стигна до финалето, беше 19-ти.

По тој натпревар Спасиќ е на водечката позиција на европската ранг листа за 2019 година со 251 поен и со реални шанси да го задржи првото место. Златаров моментално е трет. Спасиќ и Златаров во вторник заминуваат за Бовец (Соча), Словенија на Европското првенство (ЕП) на кое ќе настапат во две дисциплини, во спринт на 500 метри и во класик, на патеката долга 4,5 км. Л.Д.