Нишикори го изненади Федерер на стартот на Мастерсот во Лондон

150

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори направи големо изненадување на Мастерсот во Лондон со победата над Роџер Федерер во 1.коло од групата Б.

Резултати од 1.коло:

Кевин Андерсон (Јужна Африка) – Доминик Тием (Австрија) 2-0 (6:3 и 12:10)

Роџер Федерер (Швајцарија) – Кеи Нишикори (Јапонија) 0-2 (6:7 и 3:6).

Денеска се играат мечевите од 1.коло во А-група:

Александар Зверев (Германија) – Марин Чилиќ (Хрватска)

Новак Ѓоковиќ (Србија) – Џон Изнер (САД).