Надал го откажа учеството на турнирот во Синсинати

83

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека нема да учествува на турнирот во Синсинати (САД).

Според него, тој треба да размислува за здравјето.

– Жал ми е, но морам да објавам дека нема да играм во Синсинати оваа година. Морам да размислувам за моето здравје и физичка состојба. Морам да останам здрав, како сега. Многу сум благодарен на мојот пријател Андре Силва, директор на турнирот во Синсинати, кој има разбирање за мене и мојата ситуација – изјави Надал.

Шпанецот синоќа победи на Мастерсот во Торонто, а турнирот во Синсинати почна денеска.