И во виртуелна трка во Мото ГП победник е Маркез

118

Алекс Маркез ја прослави својата прва победа во трка во Мото ГП, но во виртуелната трка со име „Седи дома ГП“, во која учествуваа 10 врвни мотоциклисти, меѓу кои и неговиот постар брат и шесткратен светски шампион Марк Маркез, пишува агенцијата „Ројтерс“. Поради пандемијата на коронавирусот, кој внесе застој во спортот во живо, 23-годишниот шампион во Мото 2 уште ја чека својата деби-трка во врвната категорија, откако му стана тимски колега на Марк.

Откажани се сите трки до 17 мај. Виртуелната онлајн-трка за возачите што ги управуваа моторите преку џојстик, ја организира Мото ГП, за да им понуди на своите обожаватели забава додека ја следат препораката за седење дома.
– Навистина сум задоволен што победив во мојата прва трка – се пошегува Алекс, чиј брат ги освои последните четири титули во Мото ГП и триумфира на 12 од 19-те трки минатата година.

Тој, исто така, откри дека индонезискиот е-возач Путут Маулана, му дал неколку корисни совети, кои ги чувал за себе во братското ривалство.
– Уживав во трката и верувам дека сите што гледаа добро се забавуваа. Останува да се надеваме дека сите ќе продолжат да ги следат советите на лекарите и на научниците, за да можеме да се вратиме во нормален живот – порача Алекс Маркез.