Ивановски трет во Европа

234

Калин Ивановски го освои третото место на Европскиот шампионат за тенисери до 14 години, во Чешка, јави Македонската тениска федерација (МТФ). Ивановски во полуфиналето загуби од 4-от носител на Европскиот шампионат Мили Полјицак од Хрватска со 1-6, 1-6. Полјицак е на петтото место на Европската ранг-листа за јуниори до 14 години. Ивановски на патот до успехот ги победи Михаил Гороков (прв во Европа) со 6-1, 6-3, Бранко Ѓуриќ (19-ти во Европа) со 6-4, 6-4 и Лука Ванаске (трет во Европа) со 5-7, 6-0, 7-5.