Зверев скромен, не се смета за фаворит на мечот со Надал

1295

Германскиот тенисер Александрр Зверев рече дека не е фаворит во финалниот меч на турнирот во Рим, каде што ќе се сретне со Шпанецот Рафаел Надал.

Сепак, Германецот забележа дека ќе стори се што е во неговата моќ за да победи.

– Рафаел не е играч, за кој треба да зборувате многу. Освои многу турнири, десет пати има победено на „Ролан Гарос“. Се разбира, нема да бидам фаворит во овој натпревар, но се надевам дека ќе бидам подготвен за борбата. Јас ќе сторам се што е во моја моќ да победа, па ќе видиме што ќе се случи.

Во полуфиналето на турнирот во Рим, Зверев го победи Хрватот Марин Чилиќ со резултат 7:6 и 7: 5.

Надал го совлада Србинот Новак Ѓоковиќ со 7:6 и 6:3.