Зверев преку Ѓоковиќ до првиот Мастерс во кариерата

112

Германецот Александер Зверев за првпат во својата кариера стигна до трофеј на еден Мастерс турнир. Тој вечерва во Лондон на завршниот Мастерс турнир за оваа сезона го победи првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ со 2-0, по сетови 6:4 и 6:3.

Финалето во „О2“ арената во Лондон траеше еден час и 21 минути.

Со 21 година и шест месеци, Зверев е најмладиот шампион на престижниот турнир во Лондон.

Воедно тој е третиот Германец кој го освоил трофејот по Борис Бекер и Михаел Штих.

Наградниот фонд на Мастерсот во Лондон изнесуваше 8,5 милиони долари.