Емил Павлов го освои европското злато во Нови Сад

988

Македонскиот каратист Емил Павлов го освои златниот медал во категоријата до 60 килограми на Европското првенство во карате што се одржува во Нови Сад.

Во финалниот натпревар Павлов со 3:1 го победи репрезентативецот на Италија, Анџело Крешенцо.

Во категоријата до 60 килограми каде што имаше 33 натпреварувачи, претходно тој беше подобар од Доминик Имрач од Словачка, Јасин ел Алтар од Холандија, Ненад Дуловиќ од Црна Гора, а во полуфиналето го совлада Калвинс Калинс од Летонија.

За Павлов ова е втор златен медал на европските првенства, а досега има освоено и една бронза.