На стартот на Европското ракометно првенството, во групата Б француските ракометари изненадувачки беа поразени од аутсајдерите на Португалија. Дури и најголемите ракометни фанатици не го очекуваа ова, Карабатиќ и компанијата загубија со 25:28. Се чинеше дека ова ќе биде лесна задача за францускиот селектор Дидиер Динарт, но на крај неговиот тим доживеа пораз.

Првата голема нервоза навлезе во француските коски непосредно пред крајот на првото полувреме, кога Португалија имаше 12:9 голови разлика, но со брзи два гола, тие заминаа на пауза со поднослив плус еден за Португалија (11:12). Тимот на Динарт се очекуваше да игра подобро во продолжението, но Португалија одигра феноменална одбрана. Десет минути до крајот резултатот беше 19:22, потоа 22:22, потоа 25:25.

На крајот, Португалија додаде гас во финишот и ја собори моќната Франција. Во Франција, најдобар стрелец беше Дик Мем со пет гола, додека Португалија ја предводеше Бранквињо со исто толку голови. Во следното коло домаќинот Норвешка ја чека Франција, па доколку ја освојат БиХ во првото коло, ќе биде многу интересно да се погледнат работите по второто коло.

Од другите резултати, Австрија ја освои Чешката Република, 32:29, додека нејзините соседи Словенците беа подобри од Полјаците, 26:23.

Европското првенство за првпат се одржува во три земји – Австрија, Норвешка и Шведска, и за првпат со 24 селекции.