Младинките против Грузија го почнаа настапот на шампионатот на ЕХФ

160

Со мечот против Грузија вчера македонската женска репрезентација го почнува учеството на шампионатот на Европската ракометна федерација (ЕХФ) од дивизијата Б за ракометарки до 19 години, во Литванија и во Бугарија. Избраничките на селекторката Јулијана Црвенковска се дел од групата Б, заедно со Швајцарија, Грузија и домаќинот Литванија.

Главна цел на сите учеснички на турнирот е освојување на првото место во групите, кои носат пласман во полуфиналето, а потоа освојување на шампионатот. Во рамките на подготовките за настап на шампионатот, Македонија одигра два контролни натпревари со селекцијата на Босна и Херцеговина во кои забележа две победи – 32-26 и 30-28.

Вчера почнаа и подготовките на женската кадетска репрезентација на Македонија, која од 3 до 11 август ќе биде дел од шампионатот на ЕХФ од дивизијата Б, кој од ќе се игра во Италија и во Грузија.

Македонските кадетки ќе играат во Италија и ќе бидат дел од групата Б, каде што противници ќе им бидат Полска, Белорусија, Азербејџан и домаќинот Италија. Предводникот на селекцијата, Владимир Пановски, на располагање ќе има 22 ракометарки од кои 12 од Вардар, четири од Металург и по две од Куманово, Пелистер и од Стружанка.