Металург не издржа во второто полувреме во Велење

146

Во натпревар од третото коло на Купот на ЕХФ, Металург се враќа од гостувањето во Словенија со пет гола негатива, каде вечерва загуби од Горење со резултат 19-24.

Металург беше за нијанса подобар во првиот дел и водеше од 11-10, но Горење го презеде водството во продолжението.

Најефикасни во редовите на Металург беа Серафимов со 4, Танкоски, Мариќ и Поповиќ со по 3 гола, додека кај Горење Кавчиќ постигна 7, а Вердинек 6 гола.

На Металург ќе му бидат потребни најмалку пет гола разлика за пласман во групната фаза на Купот на ЕХФ на реваншот во Скопје.