Македонија ги доби противниците за квалификациите за ЕП 2020

911

Македонската ракометна репрезентација ги доби противниците за квалификациите за Европското првенство 2020. 

„Црвено-жолтите“ се најдоа во групата 3 каде ќе играат со Исланд, Турција и Грција.

Квалификациите почнуваат во октомври 2018 година. Првото и второто место во групата носат пласман на Европското.

Европското првенство ќе се игра во три земји, Норвешка, Шведска и Австрија. На него ќе учествуваат 24 земји, а директен пласман обезбедија европскиот првак Шпанија и земјите домаќини, Шведска, Норвешка и Австрија.

Еве ги и групите:

ГРУПА 1: Германија, Полска, Израел, Косово

ГРУПА 2: Хрватска, Србија, Швајцарија, Белгија

ГРУПА 3: Македонија, Исланд, Турција, Грција

ГРУПА 4: Словенија, Холандија, Летонија, Естонија

ГРУПА 5: Белорусија, Чешка, БиХ, Финска

ГРУПА 6: Франција, Португалија, Литванија, Романија

ГРУПА 7: Унгарија, Русија, Словачка, Италија

ГРУПА 8: Данска, Црна Гора, Украина, Фарски Острови.