Кадетите ја почнаа мисијата „Медитерански игри“

69

Со вчерашните тренинзи во салата „Автокоманда“ во Скопје почна подготовката на македонската машка кадетска репрезентација, која ќе биде дел од 17. Медитерански игри за ракометари до 19 години (родени 2002/2003), кои ќе се одржат во Атина, Грција (17-22 февруари). На првенството ќе настапат 14 селекции, од кои осум европски (Македонија, Хрватска, Црна Гора, Србија, Грција, Романија, Шпанија и Турција), три азиски (Саудиска Арабија, Бахреин и Кувајт) и три африкански (Тунис, Египет и Мароко), поделени во две групи со по седум репрезентации. Четирите најдобропласирани во групите ќе продолжат во четврт-финалето, а победниците од таа фаза ќе обезбедат пласман во полуфиналето и борбата за медали. Поразените во четвртфиналната рунда, пак, ќе разигруваат за пласман од 5-то до 8-мо место, додека оние што нема да обезбедат четврт-финале ќе разигруваат за пласман од 9-то до 14-то место. Ждрепката на групите ќе се влече на 16 февруари, ден пред почетокот.