Задар ќе биде домаќин на завршницата во РЛ

85

Медитеранскиот бисер, градот Задар, ќе биде годинашен домаќин на најдобрите четири екипи во деветтата сезона од ракометната Регионална лига (РЛ). Според најавите на раководството на РЛ, финалниот турнир е предвидено да се игра од 3 до 5 април, во спортскиот центар „Вишик – Крешимир Ќосиќ“.

Покрај бранителот на титулата Вардар и унгарскиот првак Веспрем, фаворити за пласман на годинашниот завршен турнир, се уште и хрватскиот шампион Загреб и белорускиот првак Мешков Брест, кој, пак, сѐ уште не ги одиграл осминафиналните дуели со кинески Пекинг, по што му следува и двомеч со првакот на Украина Мотор Запорожје.

– Среќни сме што Хрватска третпат ќе биде домаќин на завршниците во РЛ. По Загреб (2012) и по Вараждин (2016), Задар ќе биде третиот хрватски домаќин на финалниот турнир, кој ќе се потруди да обезбеди одлични услови како за играчите така и за љубителите на ракометот – изјави извршниот директор на РЛ, Синиша Остоиќ.