ЖРК Куманово е вториот финалист во Купот

60

Во вториот полуфинален натпревар од Купот што вечерва се одигра во спортската сала во Куманово, ракометарките на Куманово ја совладаа екипата на ЖРК Металург со 29-22 (15-10), со што се изборија за пласман во големото финале, во кое ќе се сретнат со ЖРК Вардар в сабота (16 часот).

Тие на вечерашниот втор полуфинален натпревар максимално ја искористија
предноста на домашниот терен и бодрени од многубројната публика во спортската
сала во Куманово го совладаа Металург.

Најефикасни ракометарки во победничката екипа на Куманово беа Ана Шарановиќ со
девет и Сања Дабевска со осум гола, додека кај Металург се издвоија Јана Калајџиевска со седум и Леонида Гичевска со пет постигнати погодоци. Т.Д.