ЖРК Куманово во новата сезона стартуваше со победа

112

Во рамките на првото коло од новата ракометна сезона во женската ракометна суперлига синоќа на гостувањето во Прилеп ракометарките на ЖРК Куманово ја совладаа домашната екипа на ЖРК Деспина со 22:31 (10:18) со што ја постигнаа и првата победа во новата сезона.

Ракометарките на Куманово на синоќешниот натпревар во текот на целиот натпревар
имаа контрола врз играта и врз резултатот и беа во постојана резултатска предност
што на крајот резултира и со висока и убедлива победа од 31:22. Тие победата се
чини ја обезбедија уште во првото полувреме кое го добија со позитива од +8 гола
разлика (18:10) за да потоа во продолжението со сигурна и рутинска игра оваа разлика ја одржат се до крајот на натпреварот. Со оваа висока победа и со квалитетниот ростер со кој што во моментот располага екипата, ракометарките на Куманово всушност само ги најавија амбициите за највисок пласман во овогодинешното домашно ракометно првенство во женската супер лига.

Најефиксни ракометарки на на атпреварот во домашната екипа на ЖРК Деспина беа
Ангела Камческа со 6 и Сашка Филипоска со 5 голови, а додека пак кај победничката
екипа на ЖРК Куманово Ана Шарановиќ со 7 и Мила Трајковиќ со 6 постигнати голови.

Во наредното второ коло од женската ракометна суперлига, екипата на Куманово на домашен терен ке игра со екипата на ЖРК Стружанка од Струга.

Т.Д.