ЖРК Вардар е првиот финалист во Kупот на Македонија

97

Во првиот полуфинален натпревар, што денеска попладне се одигра во спортската сала во Куманово, ракометарките на ЖРК Вардар ја совладаа екипата на ЖРК Стружанка со 27:18 (16:12) со што се изборија за пласман во финалето што е на програмата во сабота со почеток во 16.00 часот.

Тие на денешниот полуфинален натпревар во текот на целиот натпревар беа подобар противник и имаа целосна контрола врз играта и врз резултатот и речиси во текот на целиот натпревар беа во постојана резултатска предност од 5-6 голови разлика што на крајот и резултира со сигурна победа и пласман во финалето од купот на Македонија.

Тие во саботното финале за противник ќе го чекаат победникот од вечерашниот втор полуфинален натпревар помеѓу екипите на домаќинот ЖРК Куманово и ЖРК Металург од Скопје што се игра вечерва во 20.00 часот. Најефикасни ракометарки во победничката екипа на Вардар беа Ангела Костовиќ со 7 и Мирјана Петковска со 5 голови додека пак кај екипата на Стружанка Теодора Маркоска со 7 и Бојана Јованоска со 5 постигнати голови.

Т.Д.