ЕХФ ги објави учесниците во претстојната Лига на шампионите

980

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди учесниците во претстојното издание на Лигата на шампионите. Македонија во престижното натпреварување ќе ја претставуваат бранителот на трофејот Вардар и Еурофарм Работник. Следното издание на ЛШ почнува на 11 септември.

Учесници во ЛШ

Групи А и Б
Мешков Брест (БЛР)
ППД Загреб (ХРВ)
Аалборг (ДАН)
Фленсбург (ГЕР)
Барелона (ШПА)
ПСЖ (ФРА)
Веспрем (УНГ)
Вардар (МКД)
Елверум (НОР)
Киелце (ПОЛ)
Порто (ПОР)
Целје (СЛО)
Мотор Запорожје (УКР)
——————————————–
Кил (ГЕР)
Монпелје (ФРА)
ПИК Сегед (ХУН)

Групи Ц и Д
Кокс (ФИН)
Динамо Букурешт (РОУ)
Чеховски Медведи (РУС)
Савехоф (СВЕ)
Кадетен Шафхаузен (ШВА)
Татран Прешов (СВК)
——————————————–
ГОГ (ДAН)
Бидасоа (ШПА)
Еурофарм Работник (МКД)
Висла Плоцк (ПОЛ)
Спортинг Лисабон (ПОР)
Кристијанстад (ШВЕ)