Еурофарм Работник водеше со пет гола на полувреме, а потоа изгуби од Савехоф

267

Еурофарм Работник ќе почека на првиот триумф во ЕХФ Лигата на шампионите, откако пропушти шанса на гостувањето во Шведска кај Савехоф, водејќи со пет гола разлика (15:10) на полувреме, пред на крајот да загуби со 24:22.

Тимот на Стевче Алушевски имаше одлични први 30 минути на тешкото гостување, и предводени од петте гола на Јотиќ имаа изненадувачки пет гола предност на полувреме. Меѓутоа, во второто полувреме, домашниот тим влезе во серија, израмни на 18:18, за на 15 минути пред крај Савехоф да дојде до 20:18 предност. Во самиот финиш на мечот, македонскиот клуб успеа да дојде на гол разлика (25:24), но не успеа да извлече барем поен.

Во другите денешни мечеви, Динамо Букурешт стигна до деби победата оваа сезона од 28:25 над Кристијанштад, додека Флензбург немаше проблеми и стигна до убедлива 26:19 победа над Елверум.