Веспрем повторно го победи Вардар

80

Ракометарите на Вардар со убедлив пораз ја завршија годината во Лигата на шампионите. Во реприза на финалето од минатата сезона Вардар загуби од Веспрем 29:38.

Десеткуваниот Вардар немаше сили да му се спротивстави на квалитетниот унгарски тим. Од стартот Веспрем го наметна својот ритам, а победата ја најавија со почетното водство 2:9.

Оваа предност Веспрем ја чуваа до крајот на полувремето. Одбраната на Вардар во првото полувремето прими 22 гола.

Вториот дел Веспрем го одиграа многу искусно, ја одржуваа предноста, не форсираа и славеа 29:38.

Атман го предводеше Вардар со седум гола, по четири постигнаа Чупиќ и Калараш. Најдобар играч на мечот беше Ненадиќ со 11 гола.

Вардар на паузата заминува со девет бода. Црвено-црните се наоѓаат на шесттото место во Б-групата.