Вардар го подигна пехарот во Требиње

397
Дибиров МВП на турнирот

Ракометарите на актуелниот европски првак Вардар триумфираа на меѓународниот турнир во Требиње (БиХ), откако во финалето го совладаа поранешниот европски првак Металопластика од Шабац, со 34-28. Претходно црвено-црните беа подобри од Борац Бања Лука (34-30) и од Леотар (38-18). Третото место го освои Бутан Плин од Изола, четврти е Борац Бања Лука, петти е Извиѓач од Љубишки, а шести заврши домаќинот Леотар.

Левото вардарово крило Тимур Дибиров е прогласен за најдобар играч и прв стрелец на турнирот.
– Благодарам за признанијата. Сѐ што работам, работам за мојот тим. Турнирот ги оправда нашите очекувања, а Металопластика се покажа како одличен ривал во финалето – рече Дибиров.

Вардарци под водство на новиот тренер, Шпанецот Давид Писонеро, првиот дел го добија со 17-14, а предноста ја одржаа и во второто полувреме. Најефикасни кај скопјани со по шест гола беа десниот бек Данаис Кристопанс и десното крило Иван Чупиќ.