Брестовац најави дека Македонија ќе биде подготвена за Чиле

256

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Данило Брестовац најави дека неговите избраници ќе бидат подготвени за претстојниот дуел со Чиле кој ќе одлучува за понатамошен пласман на Светското првенство, на прес-конференцијата по денешниот пораз од домаќинот Египет (19-38).

– Имавме мал период за подготовка, но мислам дека играчите ќе бидат подготвени психички и физички за дуелот со Чиле. Веќе одигравме два меча против Чиле. Мислам дека можеме да ги победиме и да се пласираме во следната фаза – изјави Брестовац.

Бекот Мартин Велковски смета дека Македонија треба да одигра похрабро за да оствари пласман во следната фаза.

– Имаме уште една шанса за пласман понатаму против Чиле. Мора да бидеме похрабри, да играме повеќе тимски и подобро, за да се пласираме во следната фаза – истакна Велковски.

Македонија ќе се сретне со Чиле задутре (од 15.30 часот). Чиле вечерва игра против Шведска.