Поранешниот македонски кошаркарски репрезентативец, Лестер Бо Мекејлеб, преку Твитер го честиташе Божиќ на своето „српско и македонско семејство“.

Меккејлеб беше еден од клучните македонски репрезентативци на Евробаскетот во 2011 година, на кој Македонија стигна до полуфиналето, каде што загубив од Шпанија, а потоа и од Русија во мечот за третото место.

Прославениот бек во клупската кариера имаше забележителни настапи и за белградски Партизан.