Фенербахче и Реал Мадрид ќе играат во финалето на Евролигата

803

Кошаркарите на Фенербахче ќе го бранат трофејот во Евролигата во финалето на Фајнал форот во Белград, откако вечерва го победија Жалгирис со 76:67 (19:13, 20:20, 15:17, 22:17).

Екипата на Жељко Обрадовиќ ја оправда улогата на фаворит против жилавиот Жалгирис и ја однесе победата во преполната арена во Белград, која беше целата обоена во жолто заради големиот број на турски навивачи.

Реал Мадрид вечерва го совлада тимот на ЦСКА Москва (92-83), втора година по ред елиминирајќи го фаворитот од Русија уште во полуфиналето од овие фајналфор турнири.

Серхио Љуљ и Лука Дончиќ беа најзаслужните за големата победа со по 16 поени, исто толку кај ЦСКА имаа Клибурн и Хајнс, додека најефикасен на натпреварот беше Нандо де Коло со 20 поени.