Македонските кошаркари до 14 години почнуваат со настапите на „Словенија Бол“

96

Македонската кошаркарска репрезентација составена од играчи дои 14 години денеска ќе ги одигра првите натпревари на меѓународниот турнир во Словењ Градец, Словенија.

Македонија е сместена во групата „А“ заедно со селекциите на Хрватска, Унгарија, Русија и домаќинот Словенија.

Во Б-групата ќе играат: Бугарија, Израел, Италија, Црна Гора и на Украина во групата „Б“.

Денес Македонија ќе игра со Словенија и Хрватска, а утре со Русија и Унгарија.

Во сабота и недела се натпреварите за пласман.