Кошаркарите на Феникс 2010

КОШАРКА

Кошаркарите на Работнички 2 се кадетски прваци (до 16 години) на Македонија, откако во финалниот дуел во салата на КК Вардар во Скопје, по голема борба, со 92-85 го совладаа Феникс 2010. Третото место им припадна на кошаркарите на Вардар, кои го совладаа МЗТ Скопје, со 109-91. Во идентично финале, но во јуниороска конкуренција (до 18 години), титулата државен првак ја освои Феникс 2010, кој со 85-71 го победи Работнички 2. Во дуелот за третото место, МЗТ Скопје Уни Банка го победи Куманово со 72-55.