Кадетите ги почнаа подготовките за ЕП во Сараево

159

Македонската кошаркарска репрезентација денеска стартуваше со подготовките за Европското првенство (дивизија Б) за играчи до 16 години кое ќе се одигра во Сараево, Босна и Херцеговина во периодот од 9 до 18 август.

Кадетските репрезентативци денес го одработија првиот тренинг, а во следните 40 дена ќе се подготвуваат за првенството

– Оваа репрезентација е дел од проектот на ФИБА насловен како „Заедно до М16“ кој започна да се реализира пред две години. Во периодот што следи, покрај подготовки во Скопје и во Маврово, кадетите ќе се пресметаат со соодветните возрасни селекции на Бугарија, Црна Гора и на Романија, соопштија од МКФ.