Извлечени групите за кошаркарското СП во Кина

229

Денеска во кинескиот град Шенжен беше извршена ждрепката за групната фаза за претстојното Светско првенство во кошарка.

Мундијалот се игра од 31 август до 15 септември во осум кинески града, а пласман во следната фаза ќе обезбедат најдобрите две репрезентации од групите.

Бранител на трофејот, репрезентацијата на САД, ќе игра во група со Турција, Чешка и Јапонија.

Група А: Брег на Слонова Коска, Полска, Венецуела, Кина

Група Б: Русија, Аргентина, Кореа, Нигерија

Група Ц: Шпанија, Иран, Порторико, Тунис

Група Д: Ангола, Филипини, Италија, Србија

Група Е: Турција, Чешка, САД, Јапонија

Група Ф: Грција, Нов Зеланд, Бразил, Црна Гора

Група Г: Доминиканска Република, Франција, Германија, Јордан

Група Х: Сенегал, Канада, Литванија, Австралија.