Дончиќ израмни рекорд на легендарниот Кид

248

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ продолжува да воодушевува со својата фантастична игра. Едноставно, тој речиси нa секој нов натпревар или урива или достигнува постојни рекорди во најсилната кошаркарска НБА-лига. Така беше и на последниот дуел, односно во тексашкото дерби, во кој неговиот клуб Далас го совлада Сан Антонио со 109-103.

Придонесот на Дончиќ во победата беше изразен со 26 коша, а имаше и 10 скока и 14 асистенции, што претставува негов 13-ти трипл-дабл ефект годинава. Дончиќ со последното постигнување на теренот, всушност, се впиша во историјата на Далас, но и во лигата воопшто. Два дена пред американското полнолетство, односно на 21-от роденден, тој го реализира својот 21. трипл-дабл во својата НБА-кариера, со што го израмни историскиот рекорд на клубот Далас, кој беше во сопственост на феноменалниот Џејсон Кид (10-кратен учесник на олстар-натпреварите, петкратен најдобар асистент на лигата и двократен олимписки првак со репрезентацијата на САД).

Но она што е рекордно, односно сепак го надминува Кид, е што за овој потфат на Кид му биле потребни шест играчки сезони во Далас, додека на Дончиќ тоа му појде од рака по само една и пол натпреварувачка НБА-сезона.