Ромелу Лукаку беше двоен стрелец во Париз

Манчестер јунајтед направи подвиг за да го елиминира Пари Сен Жермен во осминафиналето, станувајќи првиот клуб во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) што успеал да обезбеди понатамошен пласман во нокаут-фазата по пораз од два гола разлика на домашен терен во првиот меч.

Англискиот клуб славеше со 3-1 во Париз, со што помина понатаму благодарение на повеќе голови постигнати на гости, откако го загуби првиот дуел во Манчестер со 0-2.

Маркус Рашфорд го постигна решавачкиот гол од пенал во судиското надополнување, откако претходно Ромелу Лукаку двапати погоди за Јунајтед (во 2-та и во 30-та минута), а Хуан Бернат беше стрелец на единствениот погодок за ПСЖ во 12-та минута.

Подвигот на екипата од „Олд Трафорд“ е особено импресивен, ако се земе предвид оти славниот англиски клуб настапи без десетмина стандардни првотимци, поради повреди и суспензии (Пол Погба, Немања Матиќ, Антонио Валенсија, Андер Ерера, Хуан Мата, Алексис Санчез, Фил Џонс, Џеси Лингард, Антони Марсијал и Матео Дармијан).

Во вториот вечерашен дуел Порто беше подобар од Рома со 3-1 по продолженија, за да обезбеди место меѓу најдобрите осум екипи во ЛШ со вкупен резултат од 4-3 во двомечот. Напаѓачот на Порто Тикињо Соареш го отвори резултатот во 26-та минута, Даниеле де Роси изедначи во 36-та минута, за потоа Муса Марега да погоди во 52-та минута, односно Алекс Телес да реализира пенал во 117-та минута за триумф на португалскиот клуб.